životný štýl
Dec 04, 2024
Ak sa cítite často unevení a mávate málo energie, alebo dokonca pociťujete slabosť, dôvodom môžu byť unavené nadobličky. Únavou nadobličiek som trpela aj ja a podarilo sa mi uzdraviť si nadobličky a teraz sa cítim skvele a preto sa tejto téme venujem
Kľúčovou súčasťou endokrinného systému sú nadobličky, čo je malý párový orgán umiestnený presne nad obličkami. Nadobličky produkujú kortizol a hormóny, kotoré riadia produkciu pohlavných hormónov, ako sú estrogén a testosterón.
Hlavným spúšťačom činnosti nadobličiek je stres, ktorý vyvoláva tvrobu obrovského množstva hormónov, ako je adrenalín. Toto je skvelý mechanizmus prežitia zabudovaný v tele s cieľom zvládnutia krátkodobých mimoriadnych stavov a spolu s ďalšími hormónmi pomáha prekonať akúkoľvek krízu. Ak však stres trvá pridlho, napríklad ak máte finančné problémy, rozvádzate sa, zomrel vám niekto blízky, alebo prežívate iné emocionálne náročné obdobie, vaše nadobličky sa nakoniec po pretrvávajúcej nadmernej činnosti poškodia. Dokonca aj silný krátkodobý stres môže nadobličky preťažiť. Bežným príkladom je pôrod, ktorý si vyžaduje obrovské množstvo adrenalínu. Popôrodná únava a depresie vznikajú často v dôsledku toho, že sa nadobličky počas pôrodu tak vyčerpali, že nezvládajú produkovať dostatok správnych hormónov v správnom čase, aby bola matka silná, vitálna a šťastná.
Ak sa nadobličky vyčerpajú, je to niečo ako nervový kolaps a správajú sa nepredvídateľne. V skutočnosti dochádza k tomu, že namiesto neochvejnej produkcie potrebného množstva hormónov, ktoré si každá nová situácia vyžaduje, sa vo vyčerpaných nadobličkách tvorí primálo alebo priveľa hormónov - je to niečo podobné ako prudké zmeny nálad u človeka s bipolárnou poruchou.
Napríklad depresia často vzniká v dôsledku nekontrolovateľnej a prehnanej reakcie na určitú situáciu a zaplavenia organizmu priveľkým množstvom adrenalínu. Nadbytok adrenalínu môže spáliť v mozgu zásoby dopamínu, hormonálneho neurotransmiteru nevyhnutného na pocit šťastia, a tak nastáva depresia. Presne táto nestála činnosť s oboma extrémami hormonálnych hladín je typickým prejavom únavy nadobličiek.
Kvôli dnešnému uponáhľanému spôsobu života a neustálemu stresu, prekoná až 80% z nás únavu nadobličiek aj niekoľkokrát za život.
Únava nadobličiek sa prejavuje v podobe slabosti, nedostatkom energie, únavy, nesústredenosti, zmätenosti, zábudlivosti, problémov s bežnými činnosťami, ktoré ste donedávna zvládali ľavou zadnou, chrapľavého hlasu, problému s trávením, zápchy, depresie, nespavosti, pocitu, že ste si počas spánku neoddýchli a potreba zdriemnuť si aj cez deň.
Adrenalín sa do značnej miery podieľa na snoch (keď napríklad v sne bežíte, vaše nadobličky sú stimulované a produkujú adrenalín), takže v extrémnych prípadoch únavy nadoobličiek niektorí ľudia nedokážu dostatočne snívať pre potreby mysle, duše a ducha. Vo veľmi extrémnych situáciách sú niektorí ľudia takí slabí, že nedokážu vstať z postele aj niekoľko hodín.
Vysilené nadobličky majú zvyčajne vplyv aj na ostatné žľazy a orgány v tele. Napríklad pankreas, ktorý musí nadmerne pracovať, aby kompenzoval slabý výkon nadobličiek, a tak ho môže postihnúť zápal alebo sa zväčší. Srdce musí usilovne pracovať, pretože sa snaží regulovať nezvyčajnú hladinu kortizolu a cukru v krvi, Ak nadbytočný kortizol náhle zaplaví telo a zničí zásoby glukózy, glykogénu a železa v pečeni, tento orgán musí pracovať na plné obrátky, aby ich doplnil. Centrálny nervový systém a mozog môžu byť vykoľajené z náhlej záplavy kortizolom.
Aj malé množstvo kortizolu môže napáchať poriadnu spúšť. Kortizol zohráva kľúčovú úlohu pri konverzii zásob hormónu štítnej žľazy T4 na využiteľný hormón T3 a umožňuje mu prenikať a "nabíjať" bunky v tele. Ak je činnosť nadobličiek znížená, môže dôjsť k nedostatku hormónov štítnej žľazy na bunkovej úrovni. V takom prípade, aj keď máte zdravú štítnu žľazu a normálne výsledky vyšetrení, môžete pociťovať príznaky jej zníženej činnosti, ako je priberanie na váhe, depresia, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, hrubnutie alebo stenšovanie pokožky, pocit chladu, kolísavá hladina cukru v krvi a mnohé iné.
Tieto príznaky môžete pociťovať aj v prípade, že máte zdrávé nadobličky, no činnosť štítnej žľazy je narušená. Podobné príznaky sa prejavujú aj pri neurologickej únave, ktorú spôsobuje opuch centrálneho nervového systému vznikajúci v dôsledku vírusovej nákazy EBV (Epstein-Barrovej vírus) či pásového oparu. Keďže nedostatok energie má obrovské množstvo príčin, je ťažké určiť iba na základe príznakov, či ide o únavu nadobličiek. Našťastie existujú ďalšie možnosti, vďaka ktorým vieme dospieť k správnej diagnóze.
Ak vás trápia niektoré z vyššie spomínaných príznakov a navyše ste sa našli vo dvoch a viacerých situáciách uvedených nižšie, je veľmi pravdepodobné, že trpíte únavou nadobličiek.
Najjednoduhší spôsob, ako udržať nadobličky silné a zdravé, je život bez extrémneho stresu a napätia, ktoré podnecujú zvýšenú tvorbu adrenalínu. Napríklad ak sa neustále vyčerpávate vašimi povinnosťami a zanedbávate spánok, mali by ste zvážiť, či sa nevzdáte niektorých z vašich povinností, aby mali vaše nedobličky dostatok času na regeneráciu.
Mali by ste sa tiež vyhýbať umelým stimulantom, ako sú lieky a obrovské dávky kofeínu, ktoré vás majú nakopnúť adrenalínom. Hoci sa po nich budete istý čas cítiť dobre, z dlhodobého hľadiska riskujete vyčerpanie nadobličiek.
Ďalšou záťažou pre nadobličky sú silné emócie. Neznamená to však, že by ste sa mali vyhýbať akýmkoľvek intenzívnym pocitom. Napríklad ak prežívate obrovskú radosť, vaše nadobličky produkujú hormón, ktorý priaznivo vplýva na organizmus a nijako ho nepreťaží. No ak sa vás zmocní strach, vaše nadobličky budú produkovať istú formu adrenalínu, ktorý pôsobí deštruktívne a časom unaví nielen nadobličky, ale aj ďalšie životne dôležité časti tela.
Možno sa pýtate, ako je možné, že niektoré emócie sú pre organizmus lepšie, než iné? Ako to, že nadobličky nereagujú tým istým adrenalínom na akúkoľvek emóciu? Viete, ako sa hovorí, že smiech lieči, tak aj tu môžete vidieť, že je to tak. Nadobličky produkujú 56 rôznych zmesí, ktorými reagujú na všemožné emócie a situácie. Konkrétne produkujú 36 verzií adrenalínu, ktorými reagujú na každodenné situácie (napríklad obavy, rýchlu chodzu, vylučovanie stolice, kúpanie, alebo snívanie) a ďalších 20 sa využíva v prípade nezvyčajných situácií (napríklad pôrod, obrana pri fyzcikom útoku, smútok po smrti blízkeho človeka).
Spravidla platí, že ak vo vás niečo vyvoláva nepríjemné pocity, má to nepriaznivý účinok na organizmus a zvyšuje jeho náchylnosť na choroby. Ak tento stav pretrváva, vyčerpáva to nadobličky. Takže v ideálnom prípade sa pokúste precítiť negatívne pocity, ako sú strach, úzkosť, hnev, nenávisť, pocit viny a zahanbenia, nepotáčajte ich a ani sa nimi nezaoberajte. Zbaviť sa bolestných emócií a vyvolávať v sebe iba tie príjemné, nie je vôbec jednoduché. Preto ak vás nejaké negatívne emócie dlhšie prenasledujú a neviete si s nimi poradiť, môžete požiadať o pomoc a vyskúšať napríklad terapie cesta, ktoré sú skvelým spôsobom zbavovať sa potlačených a nespracovaných emócií a úplne sa od nich oslobodiť a tak pomôcť svojim nadobličkám.
Pri miernej únave nadobličiek sa uzdravíte v priebehu jedného až troch mesiacov. Stredne vážny stav sa môže liečiť od šiestich do dvanástich mesiacov. Ak je váš stav v\ážny, môže to trvať rok až dva a pol roka. Dobu hojenia ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako celkový zdravotný stav a životné udalosti. Napríklad, ak prežívate dlhodobú krízu, čo vaše nadobličky neustále zaťažuje, uzdravenie bude trvať omnoho dlhšie.
V akútnom stave krízy je podanie kortizolu vo forme lieku rýchla pomoc. Telo získa hormóny, ktoré nadobličky nedokážu vytvoriť. I keď sa to zdá ako ideálne riešenie, jedna tabletka ráno nenahradí nadobličky, ktoré neprestajne aktívne reagujú na potreby vášho tela. Kortizol vo forme lieku je imunosupresívum, ktoré oslabuje váš imunitný systém, ktorý sa stáva zraniteľnejším. Lieky sú teda iba dočasným riešním, ktoré vám umožnia funogvať, ale zároveň odďaľuje vyliečenie nadobličiek.
Väčšina z nás kozumuje tri relatívne ťažké jedlá denne, medzi ktorými sú dlhé prestávky. Toto však zaťažuje nadobličky, pretože každú hodinu a pol až dve hodiny po jedle klesá v krvi hladina glukózy, čo znamená, že vám chýbajú cukry. Len čo sa hladina cukru v krvi zníži, nadobličky musia produkovať hormóny ako kortizol, aby ste mohli "fungovať". Znamená to, že často sa opakujúce dlhé intervaly medzi jedlami trvale zaťažujú nadobličky a nedávajú im možnosť nabrať nové sily.
Najlepší spôsob, ako vyliečiť nadobličky, spočíva v tom, aby ste jedli každú hodinu a pol až dve hodiny niečo menšie a ľahšie. Inými slovami, každú chvíľu si niečo zobnite. Zobkanie počas celého dňa funguje, pretože vďaka častej konzumácií jedla sa udržuje stabilná hladina cukru v krvi. A keď hladina glukózy neklesá, nadobličky nemusia nijako zasahovať. Ak doprajete nadobličkám odpočinok, môžu venovať svoju energiu vlastnému zotaveniu a uzdraveniu. Ja jedávam veľa ovocia.
Každé jedlo by malo v ideálnom prípade obsahovať vyvážené množstvo draslíka, sodíka a cukru. Hovoríme o prírodnom cukre z ovocia, ktorý obsahuje dôležité minerály a živiny a nie o rafinovanom cukre alebo laktóze, teda mliečnom cukre.
Výbornými kombináciami na uzdravenie nadobličiek sú napríklad:
Ďalšie liečivé potraviny, ktoré zaraďte do svojho jedálnička, keď si chcete posilniť nadobličky sú klíčky, špargľa, lesné čučoriedky, banány, cesnak, brokolica, kel, maliny, černice, rímsky šalát a červené jablká.
Ak trpíte miernou únavou nadobličiek, pravdepodobne vám postačia doteraz uvedené rady. V stredne vážnych až veľmi vážnych prípadoch budete musieť prijať dočasné mimoriadne opatrenia a vyradiť potraviny, ktoré zaťažujú nadobličky a spomaľujú ich uzdravovanie. Jednou z nich sú živočíšne bielkoviny. V dnešnej dobe sa všade odporúča jesť veľa bielkovín, ale žiaľ takáto strava je škodlivá pre človeka, ktorý trpí únavou nadobličiek. Môžem to potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. Keď som jeádvala odporúčané množstvo bielkovín, cítila som sa neustále unavená. Veľké množstvo tuku preťažuje pankreas a pečeň a nakoniec vedie k vzniku inzulínovej rezistenicie, takže telo má problém udržať stabilnú hladinu glukózy, v dôsledku čoho vzniká silný nápor na nadobličky, ktoré sa snažia produkovať hormóny, aby zachránili situáciu.
Často počujeme aj rady, aby sme zo stravy vylúčili sacharidy. Ani toto nie je zdravé, pretože telo potrebuje cukry kvôli energií. Moderné diety oslabujú organizmus a bránia uzdraveniu z únavy nadobličiek.
Koreň sladkého drievka
Spirulína
Vitamín C (v podobe Ester-C)
Chróm
Všehojovec štetinatý (alebo sibírsky ženšen)
Schizandra čínska
Ašvaganda
Magnézium
5-MTHF (5-methyltetrafolát)
Železovka
Ženšeň pravý
Šípky
Zelený jačmeň v prášku
Kozinec
Medovka lekárska
Rozchodnica ružová
Informácie z Medicínskeho Média